Jak działa zegar szachowy?

Jak działa zegar szachowy?

Wielu producentów zegarów szachowych nie dołącza instrukcji do swoich zegarów. Może to wynikać z założenia, że obsługa zegara szachowego jest już jasna.

Zegary szachowe charakteryzują się tym, że w jednym urządzeniu wbudowane są dwa zegary – po jednym dla każdego gracza. Oba zegary nigdy nie pracują jednocześnie, ale raczej śledzą czas wykorzystany przez każdego z graczy. Dzięki temu partia szachów toczy się w pożądanym tempie, ponieważ obaj gracze są zmotywowani do wykorzystania swojego czasu na wykonanie wszystkich ruchów w grze.

Jeśli na partię przeznaczona jest godzina, gracze otrzymują do 30 minut na każdą stronę zegara. Przy naprzemiennym wykonywaniu ruchów nie powinno to zająć więcej niż 60 minut. Zegary szachowe umożliwiają przeprowadzenie dużych, zorganizowanych imprez, które rozpoczynają się i kończą punktualnie, z 4 lub 5 partiami rozegranymi przez każdego gracza w ciągu jednego dnia. Wszystko może działać jak w zegarku, a nowe pary graczy są ustalane na podstawie wyników pomiędzy rundami.

Jak obsługuje się zegar szachowy?

Oprócz dwóch tarcz lub wyświetlaczy czasu, na szczycie zegara znajduje się para przycisków do gry.

Przełączają one na zmianę zegar gracza i nigdy nie odliczają czasu w tym samym czasie. Zegary z tarczą okrągłą (analogowe) mają pozycję neutralną, która wstrzymuje oba zegary.

Natychmiast po wykonaniu ruchu (i tą samą ręką) należy nacisnąć przycisk znajdujący się najbliżej gracza. Powoduje to zatrzymanie czasu po stronie przeciwnika i rozpoczęcie jego odmierzania.

Kiedy twój przeciwnik wykonuje ruch, naciska przycisk po swojej stronie, który zatrzymuje jego zegar i jednocześnie uruchamia twój. Ty wciskasz przycisk przy każdym ruchu. Na początku wydaje się to żmudne, ale wkrótce staje się umiejętnością, którą można wykonywać płynnie i szybko.

Jak kończy się gra z licznikiem czasu

Zarządzanie czasem na szachownicy jest samo w sobie fascynujące i można się wiele nauczyć na ten temat.

W partiach 30-minutowych lub dłuższych ostatnie 5 minut gry jest zazwyczaj najbardziej krytyczne.

Niezależnie od strategii odmierzania czasu, na wyświetlaczach analogowych znajduje się czerwona „flaga”, która podnosi się, gdy czas zbliża się do końca. Gdy opadnie, oznacza to, że czas minął.

Gracz, którego czas upłynął, przegrywa grę, a drugi gracz wygrywa.

Rodzaje zegarów szachowych


Dostępne są zarówno zegary cyfrowe, jak i analogowe. Cyfrowe są preferowane ze względu na ich wszechstronność i ciekawe tryby gry. Jednak wiele osób nadal preferuje prostotę i klasyczny styl analogowy.

Zegary cyfrowe zazwyczaj odliczają czas w dół. Czas upływa, gdy osiągnie 0:00. Zegary cyfrowe mają różne metody i tryby ustawiania, dlatego zajmiemy się bardziej standardową procedurą ustawiania tradycyjnego zegara analogowego.

Zegary analogowe mogą być zasilane bateriami, ale najczęściej są zasilane napięciem sprężynowym i co jakiś czas wymagają nakręcania. Nigdy nie należy ich zbyt mocno nawijać, ponieważ w przeciwnym razie zegar może przestać działać zgodnie z oczekiwaniami. Wystarczy lekki, spokojny wiatr.

Zegary analogowe mają tarczę i wskazówki, liczące w górę. Sygnałem upływającego czasu zawodnika jest mała czerwona chorągiewka. Gdy wskazówka minutowa osiągnie godzinę 12, czerwona chorągiewka będzie się unosić. Gdy osiągnie godzinę 12, „flaga opada”. Podczas zawodów gracz, którego „flaga opadła”, przegrywa grę (z pewnymi wyjątkami!).

Czas ustawia się za pomocą dwóch pokręteł umieszczonych z tyłu zegara, po jednym dla każdego wyświetlacza. Pokrętła te należy przekręcać, obserwując tarczę zegara.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Szachy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *